Christiania’s fødselsdag 26/9 – Program

Christiania fylder 44 – Lørdag d 26 september

Grå Hal og Ridebanen’s program
08.00-10.00 Morgenmad
08.30-09.15 Tai Chi Chuan v. Lars Ewé
09.35-09.55 Skype
10.00-11.55 Arbejde med deklarationen
12.00-13.00 Frokost
13.05-15.00 ÅBEN TALERSTOL for Frie Kultursteder (FCS)
15.00-15.50 Fjollosofisterne (CAN) ­– og hvad der ellers sker af fjollerier inde som ude
16.00-16.30 Fællesritual v. Laura Ponce Gartmann, herboende indiansk kunstner (EQ):
Alle bringer 3 ting med fra deres eget sted: En lille pose jord, en lille flaske vand og et stykke træ med et ønske, et maleri – eller andet – skrevet på. Et udvalgt sted på Christiania planter vi et lille træ. Vi bygger et bål af bl.a. disse træstykker og lægger bagefter asken på som gødning af det lille træ
18.30-19.30 Middag, taffelmusik (Jens Opera, ’Zorro’, klassisk guitar)
Aftenprogram
BOOM IN – En Kulturhistorisk Familiefest – i fortællinger, billeder, musik og med psykedelisk lysshow for gamle og unge – samt en ’fransk klovn’
20.00-20.05 Velkommen v. Britta Lillesøe & Katrine Jensenius (konferenciøser og fortællersker)
20.10-20.40 Stig Møller m. Grev Lyhne (om de første LOVE INs – og andre historier)
20.45-21.00 Britta Lillesøe og Katrine Jensenius (om Sofiegården, den første slumstorm i Danmark)
21.05-21.45 Loving Hippie Jam Band m. Kim Menzer, Steen Claësson, Søren Berggreen, Henrik Liebgott, Kenneth Spenner, Helge Solberg og Otto Sidenius (fortællinger fra BOOM INs i Sofiegården og i Secret Service, STATION 10 i Farvergade – og andre historier fra musiklivet, ‘dengang i 60’erne’)
21.50-22.05 Henrik Camillo (ny sang og musik – og egen fortælling fra BZ-tiden)
22.10-22.40 Elona Planman (egne sange – og en fortælling fra et nutidigt frit kultursted)
22.45-02.00 DJs Mikkel & Frants, ’Never Trust a Reptile & Green Man,’ Reefer Decree, Oliver DJ Set

Cirkusteltet på Ridebanen
15.30-16.30 Smediens Vindue: Dukketeater
(Løbende)   Ridebanen: ‘Flydende By’ demonstrerer Kreativ Brug af Genbrugs-mursten
13.15-13.45 Ridebanen: Chai Chi Chuan-opvisning
(Løbende)   Cirkusteltet: Kapselkunst for alle Aldre v. Rolando Politi
(Løbende)   Cirkusteltet: Interaktiv Kunstworkshop og Gadekunstinstall. v. Leah Robb
14.35-15.35 Cirkusteltet: Elisabeth Lange m. Afrikansk Dans og Trommer
15.40-16.45 Cirkusteltet: Anders Historiefortæller og Venner fortæller, spiller og danser kloge afrikanske eventyr for store og små
17.00-18.00 Cirkusteltet: Cirkus Paniks Familiecirkus
Kærlige hilsener Symposiumgruppen for FCS v. Nina, Ilene Lucinda, Ligia, Frants, Mikkel, Majya og Britta og Christianias Kulturforening
se mere af dagens program i Den Grå Hal her

Nemoland’s Program
nemoland_44

Månefiskeren’s program
44aarmaanen

Badehuset’s program
badehuset

Loppen’s programloppen

Operaen’s program
operaen-mette

Indkøberens program

indkoebereren

Amfiteatrets’s program

amfiteatret

Woodstock’s program
woodstock

Del med Facebookmail